Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Obec - služby > O obci > Historie obce > Letonice v době Napoleonské války

Letonice v době Napoleonské války

Letonice v době Napoleonské války

Dne 2.prosince 1805 byla v blízkosti Slavkova svedena známá "bitva tří císařů", ve které francouzské vojsko pod velením císaře Napoleona porazilo spojená vojska ruská a rakouská.

Slavkovská bitva je formou "oživlé historie" každoročně připomínána pořádáním pietních akcí a rekonstrukcí bitvy za účasti mnoha set milovníků vojenské historie, kteří se v dobových uniformách sjíždí z celéEvropy do Slavkova,aby zde za přítomnosti mnoha tisíc diváků přiblížili atmosféru událostí roku1805. Mezi diváky je možno každoročně spatřit též několik občanů Letonic,kteří navštěvují historický jarmark, vojenská ležení, rekonstrukci bitvy a večer slavnostní ohňostroj. Je až s podivem,že ač se události před 205 lety nutně musely dotknout života tehdejších Letonic, nejsou nikde ve světských kronikách zaznamenány a rovněž nebyly nalezeny v populárně-naučné literatuře a vbeletrii. Přitom shromážděné "historky kolem slavkovského bojiště",sebrané za minulá století, vzpomínají všechny okolní vesnice (Dražovice, Kučerov, Bučovice, Vícemiliceatd.) a události té doby jsou ještě tradovány v lidových vyprávěních.

Ve farníkronice existuje zápis,dle kterého císař Napolen s pěti důstojníky dva dny po bitvě,tj.4.prosince, přenocoval na faře v Dražovicích. Toto však není historicky potvrzeno a pravděpodobně nešlo o Napoleona, ale nějakého vysokého důstojníka jeho sboru. Zdeje rovněž zmínkao ztrátě kalichase stříbrným a měděným podstavcem váhy 18 uncí, který náležel letoňskému kostelu.

Další zprávy byly zprostředkovaně zaznamenány zakladatelem školní kroniky, ve které je uvedeno: „Ve válce třícísařské utrpěla osada dosti od francouzského vojska. Kde comohli vzali 16 špalků včel Ant. Večerkovi vyloupalo, medu se najedlo až onemocnělo. Také lid jim musel do leženídříví a jiné věci, které žádali, donášeti. Obci bylo uloženo také 100 zl. stříbra složiti. Poněvadž ale tehdejší purkmistr Bartoš Lokaj hned jim vyhověti nemohl, uvázali jej koni za ocas a takto s nimi po dědině choditi musel. Také oheň na dědině u Sv. Jana si udělali.“

zpracoval: Ing. Jiří Skokan

napoleon